#bezustavu

JDE TO i bez ústavů

V Česku přetrvává zastaralý systém sociálních služeb, stojící na převážně velkokapacitních ústavech. Je pro lidi (klienty i personál) nevýhodný, ohrožující a nerespektuje jejich potřeby a práva zaručené zákony.
Usilujeme o změnu a víme, že je možná. V Česku totiž máme i širokou škálu kvalitních komunitních služeb, které čekají v roli Popelky na rozvoj a podporu.
I váš podpis pod petici je krokem ke změně, která ukončí systém velkokapacitních ústavů a rozšíří nabídku komunitních služeb.

PODEPSAT PETICI

JDE TO I JINAK

Příběh pana Karla: Z domu do domova a zase zpět.

Ještě před 5 lety jsem pracoval v tiskárnách a na oslavě narozenin mého kolegy z práce jsem spadl ze schodů a udělal jsem si úraz hlavy. Skončil jsem v nemocnici, moc si to nepamatuji, byl jsem zmatený. Ocitnul jsem se v psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Nejdříve na oddělení s přísným režimem, a pak mě dali na oddělení, kde to bylo volnější. Byl jsem tam skoro rok, bylo nás 12 na jednom pokoji. Ani nevím, přesně, proč jsem tam byl.

Příběh pana Karla: Z domu do domova a zase zpět.

PODPOROVATELÉ

Proin ac lobortis arcu, a vestibulum augue. Vivamus ipsum neque, facilisis vel
mollis vitae, mollis nec ante. Quisque aliquam dictum condim.

 • Politici se radši fotí před opravenými budovami ústavů, vážou se na ně také atraktivní velké zakázky a obecně se tam točí víc peněz, než by se mohlo točit v malých terénních službách. Ty by přitom měly být hlavní součástí spektra sociálních služeb.

  Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D

  gerontoložka
 • V ústavních zařízeních je v ČR stále nejméně tolik lidských duší, jako žije v jednom krajském městě. Přičemž při dobře nastavené, flexibilní komunitní podpoře by většina z nich mohla žít dobré životy o jejichž průběhu by si mohli sami rozhodovat. Tato péče by byla navíc levnější než v ústavech či velkých psychiatrických nemocnicích.

  MUDr. Jan Pfeiffer

  psychiatr a expert na transformaci ústavní péče
 • Děkuji rodičům, že mohu žít doma. Mám ale strach, co bude dál, až tu nebudou. V žádném případě nechci skončit v ústavu. Chci žít normální svobodný život jako vy. Což v ústavu nejde. Přeju sobě i ostatním, aby ústavy v Česku jednou pro vždy skončily.

  Jakub Vybíral

  člen JDI a člověk s postižením
Zůstaňme v kontaktu

Zůstaňme v kontaktu

Odesláním poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Příspěvky ke kampani

Mýtus č. 1: „Deinstitucionalizace znamená zrušit všechny pobytové služby a lidi poslat domů nebo na ulici.“

Přečíst článek
Zobrazit všechny příspěvky