Dne 6. 5. 2020 vyzvala Jednota pro deinstitucionalizaci z.s. spolu s dalšími třemi odbornými organizacemi Aliance pro individualizovanou podporuPlatforma pro sociální bydlení a Asociace vzdělavatelů ASVSPS v otevřenému dopise ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou ke změně systému sociálních služeb. Konkrétně ke stažení připravované novely Zákona o sociálních službách a k naplňování závazků vyplývajících z přijetí Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením OSN, kterou ČR ratifikovala před deseti lety.

„Situace během pandemie jen zaostřila rizika a nedostatky zastaralého systému sociálních služeb a míru ohrožení, kterému jsou vystaveni lidé v ústavech. Po letech upozorňování a podnětů žádáme ministryni o restart deinstitucionlizace. Je třeba ukončit nevyhovující systém ústavní péče a podpořit rozvoj komunitních sociálních služeb zohledňujících individuální potřeby jejich uživatelů,“ říká Terezie Hradilková, předsedkyně JDI, metodička změn v sociálních službách.

K dopisu se připojilo 16 akademiků a akademiček z různých vysokých škol v České republice, mezi jinými Libor Musil z MU v Brně a Oldřich Matoušek z UK v Praze.

Kontakty pro komunikaci s novináři:
Terezie Hradilková, předsedkyně JDI
+420 777 234 030, terezie.hradilkova@podporatransformace.cz

Pavla Baxová, ředitelka Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. (členská organizace JDI)
+420 604 112 379, pavlab@rytmus.org

Otevřený dopis_min.J.Maláčové_deinstitucionalizace-origin
Stáhnout dopis ve formátu PDF

Podepište se pod otevřený dopis i vy a to prostřednictvím webu petice.com

Chci podepsat otevřený dopis