Milé, milí. K situaci v sociálních službách v době postupující epidemie:
- Jsme uprostřed těžké situace a současně svědky stále vzrůstající vlny solidarity – profesionální, mezioborové, sousedské, rodinné, mezi jednotlivými lidmi. Komunitní a veřejné služby se spojují s dobrovolníky a vytváří nové aktivity pro zabezpečení těch nejslabších z nás.
- Členové JDI jedou naplno. Ukazují, že to JDE. Nalézají a ověřují nové způsoby a formy podpory a pomoci, vychází vstříc reálným a aktuálním, často akutním potřebám svých klientů a mnoha dalším. Stejně tak další sociální a vzdělávací služby, konzultanti a terapeuté.
- Alarmující je situace v zařízeních pro seniory. Přes všechny informace, vyjádření a očekávání, že senioři budou a jsou nejohroženější skupinou nákazy, se nepodařilo připravit ani realizovat účinný plán na jejich ochranu v kolektivních zařízeních.
- Nejhůř jsou na tom jako vždy lidé bez domova, lidé na ulici. I ve chvílích vzepětí společenské solidarity se lidem na ulicích, se závislostmi, lidem „zavinili si to sami“ a podobné „kdyby nebyly chyby“ vzájemné dobrodějství většiny vyhne. Ochránit je tak může jen dobře organizovaná obecní a terénní sociálně-zdravotní pomoc (např. medicinaulici).
- V době pandemie se ještě zřetelněji ukazuje se, že ústavní, velkokapacitní způsob sociální péče je nejen zastaralý, ale v době epidemie neefektivní pro ochranu a péči o lidi, kteří jsou na něm závislí. Pro klienty i personál. Kraje začínají vyhlašovat zavírání zařízení, žádají rodiny, aby si seniory z ústavů braly domů, personál v některých DOZP,DZR a DS bydlí a střídá služby s karanténou doma.
- 24 z 25 členských organizací JDI je nestátní nezisková organizace nebo zařízení církve poskytující profesionální služby. Proto mne zasáhlo vyjádření pana premiéra (již se omluvil), že nevidí, že by se neziskové organizace zapojily do pomoci (!). A velmi mne znepokojuje návrh a příprava zákona poslanců KSČM, kterým by z možnosti žádat o státní dotace byly vyloučeny nestátní neziskové organizace. V návrhu se sice nehovoří o organizacích poskytující sociální služby, ale je třeba na to pohlížet principiálně.
Ochraňujte se, opatrujte se, pečujte o sebe. Děkuji vám. Společně to zvládneme.
Terezie Hradilková, předsedkyně JDI, v Praze 3. 4. 2020