Otevřený seminář pravidelně organizuje JDI z.s. na důležitá témata. V dubnu 2024 ve spolupráci s odborem koncepce sociálních služeb a sociální práce MPSV na téma dobrá praxe v deinstitucionalizaci. Praxi komunitních služeb z oblasti prevence, transformace ústavů a  rozvoje nových forem komunitních služeb prezentovalo osm lektorek a lektorů a ředitel odboru MPSV ČR. Všechny prezentace jsou níže k dispozici ke stažení a celý záznam naleznete zde.

Lektory otevřeného semináře Dobrá praxe v deinstitucionalizaci – prevence ústavní péče, transformace zařízení a rozvoj komunitních služeb, byli přední odborníci v oblasti transformace a deinstitucionalizace, zástupci neziskových organizací a také sebeobhájci, kteří si prošli přechodem z ústavního zařízení do komunitního. Konkrétně jsme s radostí na pódiu i v on-line prostoru přivítali tyto lektory: 

  • psychiatra Johana Pfeiffera, který uvedl celou akci se svou přednáškou o základních principech, vizi i předsudcích komunitních služeb, jako je tzv. Trans-institucionalizace nebo nedostatek alternativ pro ústavní péči. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 3:54.
  • sociálního pracovníka Aleše Adamce z Chráněného bydlení Naplno, které je jedním z transformovaných zařízení. Ve své přednášce na téma Stále pokračujeme, rozvoj komunitních služeb po transformaci ústavu vyzvihl myšlenku, že každá služba by měla růst se změnou, se svou vizí a strategickým plánem, což může podporovat nejen klienty a jejich blízké, ale také zaměstnance samotné služby. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 11:28.
  • vedoucí týmu pro rozvoj a kvalitu v rámci Centra komunitních služeb pro život, Radku Čebišovou, která s námi sdílela praxi z nejmladšího transformovaného zařízení DZR Svojšice v rámci přednášky Jak si klienti zvolili služby po transformaci ústavu Svojšice, a jakou potřebovali podporu. V Centru komunitních služeb například uplatňují tzv. Plánovací schůzky pro zorientování ve svém životě, tedy co jako klient chci, co potřebuji a co mohu. Zajímavé je i jejich výzkumné šetření na téma Podpory motivace klientů ke změně v rámci přechodu z ústavního zařízení do komunitního, ale také zkoumali faktory, které významně ovlivňují proces volby. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 31:45.
  • Pavla Poláka, ředitele odboru koncepce sociálních služeb a sociální práce na MPSV, který představil projekt Podpory procesu deinstitucionalizace a transformace sociálních služeb v ČR, který realizuje MPSV za pomoci spolufinancování z Evropské unie. Jedním z cílů projektu je zvýšit počet transformovaných služeb v ČR, nastavit řídící, koordinační a monitorovací proces deinstitucionalizace DI v ČR a začlenit jej do rozhodovacích procesů sociální politiky v ČR či zvýšit povědomí o  myšlence transformace v široké veřejnosti. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 53:08.
  • Zuzanu Thürlovou z Jurta s.r.o./Agentura Osmý den o.p.s., která v rámci přednášky na téma Pestrost a rozsah služeb nabízených v komunitě, zmiňovala širokou paletu sociálních služeb, které provozují a rozvíjí v reakci na potřeby klienta. Jedná se například o Podporu samostatného bydlení, Podporované zaměstnávání, Sociální poradenství a Sociální rehabilitace či Lesní mateřskou školku. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 1:10:04.
  • Hanu Měkotovou za Tým duševního zdraví pro děti a adolescenty na Kutnohorsku přednášela na téma Včasná podpora dětí s psychickými problémy, zahrnující školu a rodinu dětí. Poukazovala na problematiku dlouhodobého selhávání českého systému v prevenci a podporách těchto ohrožených dětí a jejich rodin. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 1:30:57.
  • Moniku Lampovou, Evu Dvořákovou a tým z Agentura PONDĚLÍ, které daly v rámci přednášky Podpora samostatného bydlení, cesta i pro lidi odcházející z ústavů prostor sebeobhájcům, aby s námi nasdíleli jejich příběh. Sebeobhájci zmiňovali svou cestu různými ústavními zařízeními až po ty komunitní, ve kterých se nacházejí nyní, a které by dle jejich lov, za ústavní už opravdu neměnili. Přednášku si v záznamu můžete pustit od 1:44:09.
  • Diskuzi si můžete pustit v čase 2:02:52.

Na podzim na shledanou !

Veškeré prezentace naleznete zde: 

Program-semináře_Dobrá-praxe2024.docx-4
Stáhnout tiskovou zprávu ve formátu PDF