Když v roce 2003 BBC uveřejnila snímky z českého ústavu pro děti s postižením a Středisko pro práva lidí s mentálním postižením (Mental Disability Advocacy Center – MDAC) vydalo zprávu, že jsou lidské bytosti uvězňovány v klecích v psychiatrických zařízeních a zařízeních sociální péče v České republice, Maďarsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Tato zpráva vedla některé zástupce Evropské Unie a OSN k odsouzení „klecových lůžek“ jako nelidského a ponižujícího zacházení, které by mělo být zakázáno mezinárodním právem. To vzbudilo u nás nejdříve vlnu odporu.

My Češi víme nejlépe, že jsou klecová lůžka potřeba

Zpráva MDAC se setkala s prudkým odporem v České republice. Na zahajovací akci v českém senátu popřel předseda České psychiatrické společnosti, že by lidská práva byla relevantní a navrhl namalovat klecová lůžka různými barvami, aby vypadala lépe. „To nahrává občanským sdružením, jejichž boj za lidská práva v psychiatrii je dotován stovkami milionů korun…“.

Prezident zareagoval dopisem spisovatelce Joanne Kathleen Rowlingové: „…Česká republika je standardní demokratickou zemí a naše zdravotní péče je srovnatelná se zdravotnictvím ostatních vyspělých zemí. Musím odmítnout představu, že u nás ve zdravotnických zařízeních dochází ke zneužívání zmíněných lůžek či dokonce k týrání mentálně postižených dětí. Stejně by bylo možné kritizovat i umísťování takto postižených pacientů do speciálních místností, či jejich ochranu zvýšenými dávkami medikamentů. Všechny omezovací metody mají své výhody a nevýhody a pokusy o paušální řešení pouze vyvolávají nové problémy, nové komplikace a další diskuse.“

V červenci 2004 zakázalo klecová lůžka Maďarsko, Slovinsko a Slovensko v zařízeních sociální péče. Česko zůstalo jedinou evropskou zemí, která v ústavech sociální péče klecová lůžka používala. V roce 2004 to bylo 654 evidovaných lůžek se sítí či mříží.

Jozefa Kubinye, ministra zdravotnictví, stál pokus o zákaz klecových lůžek v psychiatrických zařízeních místo.

Okamžitý zákaz užívání klecových lůžek v ústavech je nebezpečné a na odstranění nejsou peníze

Kraje i ústavy se shodují na tom, že odstranění síťových a klecových lůžek stojí v cestě nedostatek peněz

V srpnu 2004 vydal zprávu Odbor sociálních služeb MPSV – oddělení koncepce sociálních služeb: „Zmíněnou problematikou se zabýváme od září 2003 systémově, především na podnět Zprávy o stavu lidských práv v České republice, … vytrhnout užívání klecových lůžek z kontextu je nebezpečné. Především je nebezpečné požadovat okamžitý zákaz užívání klecových lůžek v zařízeních sociální péče… V zařízeních sociálních služeb by omezovací prostředky být totiž vůbec používány neměly, nicméně v případě ohrožení života či zdraví klienta nebo jiné osoby zkrátka být použity musí.“ Na konci zprávy je zpochybněna kompetence členů MDAC vyjadřovat se k praxi v ČR.

V květnu 2006 bylo rozhodnuto o podobě Zákona o sociálních službách, který má klecová lůžka v resortu sociálním zamezit.

Diskuse ve zdravotnickém resortu ale stále trvá. Lékař a poslanec za ČSSD Josef Kubinyi však míní, že klecová lůžka jsou zbytečná. Před dvěma lety, když seděl v křesle ministra zdravotnictví, je zakázal: „Je to jednoduché dát pacienta do klece. Jenže spíš jde o lpění na tom, na co byl léta personál zvyklý, bez ohledu na to, jestli je to dobré pro lidi. Jde jen o pohodlnost.“

„Jistě, lidé v kleci vypadají hrozivě, jako zvířata, ale ono je to trochu jinak,“ tvrdí naopak Ivan David, ředitel psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. „Kdybychom se měli klecových lůžek zbavit, pak musíme přijmout desítky silných mužů, kteří budou držet agresivní pacienty s idiocií a debilitou. Je zvláštní, že paní Rowlingové nevadí, že je v jiných zemích zklidňují sedativy nebo že se kurtují k lůžku tak silně, že se nemohou ani hnout, ani podrbat,“… „K těmto věcem by se měli vyjadřovat jen odborníci, kteří vědí, o co jde,“ vyjádřil se pro tisk.

Zákon nepovoluje používat klecová a síťová lůžka v sociálních zařízeních

2007: V Zákoně 108/2006 sb. O sociálních službách nejsou povolena klecová a síťová lůžka a ústavy sociální péče je nemají používat.

2008: protože zákaz se týkal jen sociálního rezortu, nikoliv zdravotnictví, docházelo k nedorozuměním, kde se smí a nesmí klecová lůžka používat. Dočkali jsme se debaty znova, rozžehli ji šéf resortu Petr Nečas výrokem „…Moje děti také spí v posteli se zábranou…“ a mluvčí MPSV vyjádřením: „…nejde o klecová lůžka, ale o dětské postýlky s bočnicemi…“ O klecová lůžka šlo, debata na půdě resortu MPSV nebyla dlouhá. Na půdě zdravotnictví doutná dodnes.

2010: Klecová lůžka (s mříží i sítí) z Domovů pro osoby se zdravotním postižením a dalších zařízení sociálního resortu byla přesunuta z pokojů na půdy a později zmizela úplně. Nikomu nechybí. Finanční prostředky na zaškolení personálu se vyplatily a stěhování jistě neudělalo problém v rozpočtech ústavům.

Klecová lůžka v psychiatrii jsou ještě stále předmětem diskusí

Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví z roku 2004 ukončil možnost využívání kovových klecových lůžek ve všech zařízeních. Zatímco zákon z roku 2006 o sociálních službách vykázal všechna klecová lůžka ze zařízení sociální péče, zákon z roku 2011 o zdravotních službách (č. 372/2011) umožnil jejich využívání v zdravotnických zařízeních. Rozdělení, který české úřady vytvořily mezi kovovými a síťovými variantami klecových lůžek je zcela sémantického charakteru, jestliže obě zbavují lidi jejich osobní svobody a mohou vést ke špatnému zacházení.

2008: BBC: Češi nezrušili klecová lůžka

2012: smrt mladé ženy v klecovém lůžku

Stáhněte si zprávu (PDF)

2014: Klecová lůžka a používání omezovacích prostředků v českých psychiatrických zařízeních, zpráva Centrum advokacie duševně postižených (Mental Disability Advocacy Center, MDAC)

Tato zpráva se snaží odpovědět na otázku: „Jaké formy mučení nebo špatného zacházení existují v české psychiatrii a co se dá udělat pro to, aby tento systém byl zreformován?“ Na konci roku 2012, MDAC zjistilo na základě žádosti o informace zaslané 45 psychiatrickým zařízením v zemi, že 17 zařízení stále používá celkem 120 klecových lůžek. Osm zařízení vůbec neodpovědělo…

 

 

Připojte se k otevřenému dopisu ministryni Maláčové ve věci deinstitucionalizace. JDE to bez ústavů.Chci podepsat otevřený dopis